- 236 Views
- Aktualności, Marzec 2023, Rok szkolny 2022/23
Złote Szkoły NBP – podsumowanie projektu
Od 6 marca do dziś odbywały się Szkolne Dni Ekonomii, bowiem nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiego projektu Złote Szkoły NBP. To ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą Programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzanie postaw przedsiębiorczych i prospołecznych. Temat tegorocznej edycji to – Poznajemy Bank Centralny.
W ubiegłym roku szkolnym braliśmy udział w II edycji programu i znaleźliśmy się w znamienitym gronie wyróżnionych. Złotych Szkół NBP jest już 385 – szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski w 271 miejscowościach. A wśród nich jesteśmy MY!
Godnie przedstawiamy się jako Złota Szkoła NBP.
W tegorocznej edycji wzięła udział absolutnie cała nasza szkoła! We wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje w ramach poszczególnych przedmiotów. Na lekcjach wychowawczych sprawdzaliśmy autentyczność banknotów, na matematyce i geografii obliczaliśmy inflację i badaliśmy jej wpływ na gospodarkę, na historii czytaliśmy historię pieniądza, na wiedzy o społeczeństwie poznawaliśmy Narodowy Bank Polski, na doradztwie zawodowym uczyliśmy się przedsiębiorczości i sposobów jej rozwijania.
Na języku polskim zastanawialiśmy się, czy warto oszczędzać? Poznaliśmy następujące pojęcia: czym jest budżet domowy, czym jest inwestowanie i oszczędzanie, jakie są zasady racjonalnego gospodarowania pieniędzmi. Na chemii badaliśmy metale, z których są wykonane nasze monety, a na fizyce poznaliśmy złotą monetę Kopernika, bo przecież rok 2023 upamiętnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W klasach 4-8 odbył się również Turniej gier ekonomicznych.
Tworzyliśmy własne komiksy, kolorowaliśmy banknoty, śpiewaliśmy piosenki o pieniądzach, pokolorowaliśmy NBP, a także odbyliśmy wirtualną wycieczkę po Centrum Pieniądza w Warszawie. Poznaliśmy okręgowe oddziały Narodowego Banku Polskiego i wiemy już, jak można wymienić w nich bilon. Czytaliśmy bajki o ekonomii, a na językach obcych poznawaliśmy niezbędne słownictwo, które w przyszłości pozwoli nam wypłacić pieniądze, założyć konto, czy zgłosić kradzież w krajach Unii Europejskiej i nie tylko.
Podsumowując, warto spojrzeć na Licznik poznanych pojęć ekonomicznych! Podczas naszych zajęć poznaliśmy ponad setkę ważnych terminów i definicji z dziedziny ekonomii. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w przygotowanych przez nas quizach. .
Przeprowadziliśmy lekcje z poszczególnych przedmiotów, debatę szkolną na temat inflacji i jej wpływu na gospodarkę, ale na szczególne wyróżnienie zasługuje nasz warsztat uczniowski, który w całości został przeprowadzony przez ambasadorów NBP.
Postanowiliśmy rozszerzyć ideę Projektu Złotych Szkół NBP i zaprosiliśmy do współpracy nasze zaprzyjaźnione szkoły podstawowe z Katowic. W naszym warsztacie uczniowskim wzięły udział następujące katowickie szkoły:
– Szkoła Podstawowa nr 15
– Szkoła Podstawowa nr 20
– Szkoła Podstawowa nr 22
– Szkoła Podstawowa nr 54
– Szkoła Podstawowa nr 56.
W ramach podsumowania warsztatów uczniowskich uczniowie tworzyli gry ekonomiczne, które sprawdzały poznaną podczas warsztatów wiedzę, dotyczącą polskiego banku centralnego. Drużyny złożone z uczniów klas 8, drużyny ambasadorów oraz uczniów szkół partnerskich rozwijali swoją wiedzę ekonomiczną oraz umiejętności pracy w grupie. Na zakończenie uczniowie grali w gry zaprojektowane i wykonane podczas tegorocznych warsztatów.
Wszyscy razem zaangażowaliśmy się w realizację projektu Złote Szkoły NBP. Dzięki całej społeczności szkolnej, wspólnie zdobyliśmy i poszerzyliśmy naszą wiedzę ekonomiczną, jednocześnie świetnie się bawiąc i rozwijając swoją kreatywność. Podczas podsumowania projektu każda klasa, rada pedagogiczna, biblioteka szkolna, świetlica szkolna oraz rada rodziców otrzymała dyplom i podziękowanie za zaangażowanie i udział.